KUD Posavec
Dubrovčak Lijevi – Topolje
Članice i članovi Kud-a ponosno čuvaju i njeguju ono što su nam u naslijeđe ostavili naši stari, te putem nastupa i putovanja tu ljepotu narodnoga ruha koje su izradile naše bake i utkale u njega tu svu svoju ljubav prema baštini koju polako ovo suvremeno doba briše i gradi nešto novo, ponosno pokazuju našem narodu.
Marko Klak
Saznajte višeNarodne nošnje
sela Dubrovčaka Lijevog i Topolja
Ženska narodna nošnja se sastoji od rubače,zaslena i joplečja(jopleča-opleča), te se još ispod same rubače nalazi svitnjak,podrubaček i mašulinska podsuknja. Na samo joplečje dolazi lajbek. Ima tipova nošnji kod kojeg gornji dio nošnje čini „švabica“, tj lanena košulja uskih rukava, ukrašenih tako da se uklapaju uz sami zaslen i rubaču. Oko pasa i na prsa obavezno dolaze crveni pantleki vezani na lijevu stranu struka u mašnu. Umjesto joplečja(jopleča) i švabice nosile su se i svilene i plišaste bluze, a u zimskom periodu i plišasti kaputi.
Muška narodna nošnja se sastoji od rubače(gornji dio narodne nošnje), gača s rojtami koje su vezane ispod koljena tračcem koji je pleten u pletenice, zatim na rubaču dolazi lajbek ( u početku su se nosili crni lajbeki, a kasnije su došli i u modu su ušli crveni lajbeki koji su se nosili u svečanijim prilikama),na lajbek dolazi crvena marama-rubec koji se veže oko vrata. Na nogama su se nosili opanci-opanjki remenjaki, a u svečanijim prilikama i cipele, te u zimskom razdoblju bogatiji i imućniji seljani su nosili i kožne čizme.
Ornamentika na pročeljima
zidanih štala u selu Dubrovčak Lijevi i okolnim selima
Autori: Marko Klak i Vlatka Berlan Vlahek
Poveznica između motiva na narodnom ruhu, te ornamentima koji su izgrađeni i sazidani na zabatnim zidovima staja, daje na poticaj za detaljnije proučavanja elemenata na objektima, ne samo u Dubrovčaku lijevom nego i ostalim selima Sisačke Gornje Posavine, kao i na narodnom ruhu istoga područja.
polovica 19. stoljeća
Pisanina na 6 jabuk
Tehnika izvedbe ornamenta: tehnika prebiranja na tkalačkom stanu
Motiv: crveni motivi geometrijski stiliziranih ruža.
kraj 19. stoljeća
Našvenina
Tehnika izvedbe ornamenta: vezenje svilom na lanenom platnu istkanom na tkalačkom stanu
Motiv: barokno stilizirano cvijeće u više boja.
1940. godina
Hrvatica
Tehnika izvedbe ornamenta: tehnika prebiranja na tkalačkom stanu
Motiv: geometrijski elementi romba, trokuta i kvadrata